רפואת עיניים
טיפולים וניתוחים ברשתית

זריקות אווסטין לחולים בניוון רשתית (ניוון מקולרי תלוי גיל – AMD).
ניוון רשתית הינה מחלת עיניים הקשורה לפגיעה במרכז הרשתית – המקולה – אשר אחראית לראייה המרכזית – המספקת חדות ראייה וראיית הצבעים ומאפשרת לנו לראות את הפרטים הקטנים של התמונה כגון: תווי פנים; עבודה מול מחשב; צפייה בטלוויזיה וכדומה. 
פגיעה במקולה, גורמת לירידה ניכרת בראייה ולפגיעה בתפקוד בחיי היומיום.
לניוון רשתית שתי צורות: הצורה "היבשה" והקלה יותר והצורה "הרטובה", המתבטאת בצמיחת כלי דם בלתי תקינים ברשתית. כתוצאה מדליפתם נגרמת בצקת, המובילה לניוון תאים ברשתית ולפגיעה משמעותית ובלתי הפיכה בראייה. 

הטיפול בניוון רשתית מהסוג ה"רטוב" כולל זריקות של תרופת האווסטין אל תוך חלל זגוגית העין במטרה להפחית צמיחה של כלי דם לא תקינים ולמנוע התפתחות של בצקת ברשתית. אווסטין היא תרופה מקבוצת VEGF – Vascular Endothelial Growth Factor , המונעת צמיחת כלי דם חדשים וניתנת בזריקה, בדרך כלל מדי חודש.

 

טיפולי לייזר לאיחוי קרע; חור או הפרדות רשתית
קרע או חור ברשתית יכולים להיגרם כתוצאה מקוצר ראייה גבוה מאד; שינויים בזגוגית העין; חבלה או כסיבוך של ניתוח קטרקט. כתוצאה מהשינויים בנוזל זגוגית העין, התסמינים של קרע או חור ברשתית הינם 'הבזקי אור' בשדה הראייה ופלוטרים - 'זבובים' נעים בשדה הראייה. 
כתוצאה מהקרע/חור ברשתית, מחלחל נוזל מחלל זגוגית העין אל מתחת לרשתית ועלול לגרום ל"משיכתה" ולניתוקה מגלגל העין - מצב הנקרא הפרדות רשתית. כדי למנוע הפרדות רשתית, מבוצע טיפול לייזר לאיחוי הקרע או החור ברשתית באמצעות מכשיר לייזר הנקרא Argon laser. אם חלה היפרדות רשתית, היא עלולה להתבטא בירידה פתאומית ומשמעותית מאד בראייה וכדי למנוע החמרה של ההפרדות, ישנם מספר טיפולים שיקבעו על ידי המנתח, בהתאם לחומרת הפרדות הרשתית:

  •  איחוי הקרע באמצעות ארגון לייזר.
  •  טיפול משולב הכולל בשלב הראשון הזרקת גז אל חלל זגוגית העין על מנת להצמיד את הרשתית  אל דופן העין ובשלב השני, לאחר הצמדת הרשתית, מבוצע טיפול לייזר לאיחוי הקרע. 
  • ניתוח חיגור  - בהתאם למיקום הקרע ברשתית, מניחים רצועה דקיקה עשויה מסיליקון מתחת לשרירי גלגל העין, במטרה להפחית את משיכת הרשתית מדופן העין . בשלב השני מבוצע איחוי של הקרע באמצעות לייזר.

 

ניתוח ויטרקטומי
במקרים בהם מתקיימת משיכה של הרשתית על ידי הזגוגית, מבוצע ניתוח  לכריתת ג'ל הזגוגית. לאחר כריתת ג'ל הזגוגית, מוצמדת הרשתית אל דופן העין ומבוצע איחוי של הקרע באמצעות לייזר.
טיפול בלייזר לאיחוי קרע או חור ברשתית מבוצע בהרדמה מקומית בעזרת טיפות עיניים וניתוחי רשתית מבוצעים בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית עם טשטוש.

 

ניתוח להסרת כלזיון
כלזיון, המוכר יותר בביטוי "שעורה", נגרם מסתימה של בלוטת החלב בעפעף, מצב הגורם להצטברות הפרשות בבלוטת החלב וכתוצאה מכך לשגשוג של חיידקים וליצירת מוגלה. זוהי תופעה שכיחה מאד בילדים ובמבוגרים. ברב המקרים, אמצעים שמרניים כגון: חימום בעזרת בד/צמר גפן ספוג במים חמימים; ניקוי העפעפיים במגבונים הגייניים ושימוש במשחה אנטיביוטית, יובילו להעלמות הכלזיון. כאשר כל האמצעים הללו אינם מסייעים, מבוצע ניתוח קצר, במסגרתו
מבצע המנתח חתך זעיר מעל הכלזיון, דרכו מנוקזת המוגלה שהצטברה. מבוגרים יעברו ניתוח להסרת כלזיון בהרדמה מקומית בלבד וילדים בהרדמה כללית לזמן קצר.