רפואת עיניים
ניתוחים אוקולופלסטיים

המשלבים את תחום רפואת העיניים עם תחום הכירורגיה הפלסטית

שחזור ארובת העין
ארובת העין, מורכבת מקירות גרמיים המהווים חלק מעצמות הגולגולת וביניהם נוצר שקע, בו ממוקמת העין –  גלגל העין; השרירים המניעים את העין; כלי הדם המזינים אותה, העצבים, רקמות שומן ושריר. מיקום העין בשקע ארובת העין וכיסוי העין על ידי העפעפיים, מעניק לה הגנה. ואולם חבלה לעין הגורמת לשבר בקיר/ות הארובה; הסרת גידול שפיר או ממאיר בארובה ומחלות זיהומיות, לדוגמא בסינוסים הסמוכים, פוגעים במבנה הארובה ועלולים להשפיע גם על הראייה. בחלק מהמקרים, כאשר הפגיעה בארובת העין הינה קשה, נחוץ ניתוח כירורגי במסגרתו יבוצע שחזור של ארובת העין, בהתאם לאזור הארובה שנפגע. אצל חלק מהמנותחים ניתן להשתמש בשחזור בעצם הגולגולת כשתל עצם ובמקרים בהם עצם הגולגולת איננה מספקת, ישתמש המנתח בשתלים סינתטיים. 
ניתוח לשחזור ארובת העין הינו ניתוח מורכב והוא מבוצע בהרדמה מלאה.

 

ניתוח לתיקון צניחת עפעף – פטוזיס
פטוזיס הינה בעיה שיכולה להיות מולדת ואצל מבוגרים, יכולה להתפתח כתוצאה מסיבות כגון:   חולשה של השרירים בשל תהליכי הזדקנות; עודפי עור או כתופעת לוואי של הזרקת בוטוקס.
צניחת עפעף מולדת נגרמת בשל התפתחות לא תקינה של השריר המרים את העפעף, בשלב העוברי, והיא יכולה להיות קשורה במחלות עיניים אחרות או כבעיה בפני עצמה (צניחת עפעף מבודדת). במקרים נדירים צניחת עפעף מולדת תתפתח בשתי העיניים.
כאשר העפעף צנוח והעין נראית סגורה למחצה, בנוסף לפן האסתטי המטריד, אם הצניחה גדולה, מסתיר העפעף את שדה הראייה וכתוצאה מכך העין הסגורה עלולה להפוך ל"עין עצלה" - מאחר שהתמונה המתקבלת ממנה איננה תקינה, יבחר המוח להתעלם ממנה והילד לא יוכל לפתח ראייה דו-עינית. לכן, אם דרגת צניחת העפעף היא גבוהה, על מנת למנוע בעיות בראייה, מבוצע ניתוח לתיקון צניחת העפעף העליון. בנוסף לבעיות בראייה, אם הצניחה גדולה, יתאמץ הפעוט להרים את ראשו כלפי מעלה ויאמץ את הצוואר וכתוצאה מכך עלול להתפתח עיוות קבוע בעמוד השדרה.
ניתוח לתיקון פטוזיס, מבוצע על ידי רופא עיניים ילדים והשיטה הניתוחית מותאמת על ידו, בהתאם למידת ניוון השריר המרים את העפעף (Levator).
ניתוח לתיקון צניחת עפעף מבוצע בהרדמה מלאה בפעוטות ובמבוגרים בהרדמה מקומית וטשטוש.

 

הסרת נגעים סביב העיניים
בדומה לצמיחת נגעים על עור הגוף, יכולים לצמוח נגעים גם על העור סביב לעיניים. כאשר נגע ממשיך לגדול, מסירים אותו בהליך כירורגי קצר והוא נשלח לבדיקה פתולוגית, כדי לשלול אבחנה של גידול עור סרטני.
הסרת נגעי עור סביב העיניים מבוצעת בהרדמה מקומית.

 

הוצאת "שקיות" מתחת לעיניים
בליטות תת-עוריות של שומן, הנוצרות בדרך כלל עם העלייה בגיל או בשל נטייה משפחתית. השומן הנמצא מתחת לגלגל העין, מצטבר ופורץ החוצה, אל מתחת לעור. ניתן להסיר את השומן התת-עורי מה"שקיות" בניתוח אסתטי ואם ישנן רקמות עור עודפות בעפעפיים התחתונים, מסירים גם אותן וכך למעשה מבצעים בניתוח אחד גם מתיחת עפעפיים תחתונים.

 

הרמת עפעפיים עליונים
עם העלייה בגיל, עור הפנים מתקמט והופך לרפוי יותר, לרבות העור שעל העפעפיים, תהליך הגורם לעודפי עור על העפעפיים העליונים. בנוסף לרפיון העור, שרירי העפעפיים נחלשים בגיל המבוגר וכתוצאה מכך אצל חלק מהאנשים נראים העפעפיים שמוטים. כל אלה גורמים למראה עייף ומבוגר ולעיתים יכולים אף לצמצם את שדה הראייה. במסגרת ניתוח להרמת העפעפיים העליונים, מסירים את עודפי העור העודפים מהעפעפיים ואצל מטופלים הסובלים גם מעפעפיים שמוטים, הניתוח כולל גם קיצור של שריר העפעף. 
כאשר גם הגבות שמוטות בחלק הצדדי כלפי העפעפיים העליונים, ניתן לשלב גם ניתוח להרמת גבות.

ניתוחי עפעפיים מבוצעים בהרדמה מקומית עם טשטוש