רפואת עיניים
ניתוחי גלאוקומה

גלאוקומה ("ברקית") היא מחלת עיניים המתבטאת על פי רוב בלחץ תוך- עיני מוגבר כתוצאה מבעיה בניקוז הנוזלים מהלשכה האחורית לקדמית. הלחץ התוך-עיני גורם לנזק בלתי הפיך לעצב הראייה וכתוצאה מכך חל צמצום של שדה הראייה.

שכיחות מחלת הגלאוקומה עולה עם הגיל וגורמי הסיכון הם: יתר לחץ דם, סוכרת, קוצר ראייה גבוה וניתוחים תוך- עיניים קודמים, אולם גלאוקומה יכולה להיות גם מחלה מולדת.
יש שני סוגים של גלאוקומה:
השכיח יותר הינו גלאוקומה פתוחת זווית – מצב בו זווית הניקוז נראית תקינה ולא רואים כל גורם המפריע לניקוז הנוזל. מהלך המחלה הדרגתי וטיפולים להפחתת הלחץ התוך-עיני, יכולים לסייע במניעת החמרת המחלה.
גלאוקומה סגורת זווית –  מאופיינת  בעליה חדה ולרוב גם פתאומית, בלחץ התוך-עיני, כתוצאה מחסימה של פתחי הניקוז.  
 כאשר טיפולים שמרניים בעזרת תרופות וטיפות להפחתת הלחץ התוך-עיני אינם מונעים את התקדמות המחלה, ימליץ רופא העיניים על טיפול לייזר או ניתוח במטרה להפחית את הלחץ התוך-עיני, בהתאם לסוג ולדרגת הגלאוקומה.


טיפול בגלאוקומה בעזרת לייזר מתאים למקרים של גלאוקומה פתוחת זווית והוא מסייע לעצור את התקדמות המחלה על ידי הורדת הלחץ התוך-עיני.
למצבים של גלאוקומה סגורת זווית מתאים ברב המקרים טיפול בלייזר Iridotomy  , שמטרתו יצירת פתח זעיר בקשתית, על מנת לאפשר לנוזל לזרום מהלשכה האחורית לקדמית, ללא כל הפרעה וכך להוריד את הלחץ התוך-עיני.

בחלק מהמקרים יבוצע ניתוח לטיפול בגלאוקומה, במסגרתו עוקפים את הסתימה במערכת הניקוז של העין באמצעות פתיחת "תעלת ניקוז" חדשה. הניתוח נועד לעצור את ההחמרה בגלאוקומה, על מנת למנוע פגיעה נרחבת בראייה. ישנן מספר שיטות ניתוחיות ליצירת "תעלת הניקוז", כולן מיושמות ב'עתידים מדיקל סנטר': השמת סנן ( Trabeculectomy ), השתלת שסתום או צינורית זעירה.