רפואת עיניים
ניתוחי קטרקט וקטרקט בלייזר

​קטרקט (ירוד) הינו תהליך הדרגתי, הגורם לכך שעדשת העין, הופכת עם השנים מעדשה צלולה לעדשה עכורה. העכירות של עדשת העין מתקדמת מאד בגילאי 60 ומעלה ועוד יותר בגילאי 70 ומעלה והיא גורמת לירידה בחדות הראייה; לירידה בחדות הצבעים שנראים דהויים ולסנוור מאורות בלילה, הגורם לסיכון בנהיגת לילה. קטרקט אופייני לגיל המבוגר, יחד עם זאת יש תינוקות הנולדים עם קטרקט מולד ויש צעירים המפתחים קטרקט על רקע של חבלה בעין או מחלה כרונית כדוגמת סוכרת.

על מנת להשיב למטופל את חדות ואת איכות הראייה, הטיפול הינו ניתוחי בלבד וכולל החלפה של עדשת העין הטבעית והעכורה בעדשה מלאכותית שקופה.

ניתוח קטרקט להחלפת העדשה יכול להתבצע בשתי שיטות:

  • "פאקו-אמולסיפיקציה"– במהלך הניתוח, יוצרים פתח זעיר בקופסית העדשה ופתח זעיר בקרנית העין שקוטרו 2 מ"מ בלבד, דרכו מוכנס מכשיר הפאקו. זהו מכשיר אולטרה סאונד בעזרתו מרסקים את העדשה העכורה ושואבים את חלקיה. בשלב השני מחדירים עדשה מלאכותית שקופה.
  • קטרקט בלייזר  - בשיטה ניתוחית זו יצירת הפתחים הזעירים בקופסית העדשה ובקרנית  מתבצעים בעזרת מערכת לייזר מתקדמת ומתוחכמת מאד - קטאליס של חברת ג׳ונסון אנד ג׳ונסון CATALYS, Johnson & Johnson - ברמת דיוק גבוהה לאין ערוך. גם מיקומה של העדשה המלאכותית מדויק וממורכז הרבה יותר וזהו יתרון חשוב בהשתלת עדשות מיוחדות מולטיפוקליות או עדשות טוריות לתיקון צילינדר. השימוש בקרן לייזר תורם לכך שלראשונה במסגרת ניתוח קטרקט, ניתן להחליף את העדשה העכורה וגם לתקן את תשבורת הראייה (המספר) ו/או את הצילינדר. בנוסף ליתרונות אלה, רמת הבטיחות של ניתוח קטרקט בלייזר גבוהה יותר, מאחר שפירוק העדשה העכורה מבוצע בתהליך עם פחות אנרגייה,עובדה המפחיתה את הסיכון להתפתחות בצקת בקרנית לאר הניתוח.כמוכן,אפשרות לביצוע ניתוח במקרים מורכבים כגון ניסטגמוס או קטרקט בשל.

במסגרת ניתוח קטרקט וקטרקט בלייזר ניתן להתאים עדשות פרימיום מיוחדות כגון עדשות מולטיפוקליות או עדשות טוריות לתיקון צילינדר. אצל מטופל שנותר עם צילינדר או מספר לאחר ניתוח הקטרקט, ניתן לבצע תיקון תשבורת הראייה בעזרת לייזר ולהביא למצב בו לא יזדקק כלל למשקפי ראייה לרחוק או לקרוב.

'עתידים מדיקל סנטר' הינו המרכז הרפואי הראשון בישראל בו בוצעו ניתוחי קטרקט לייזר כבר בשנת 2013 ומאז עד היום ניתוחי קטרקט מבוצעים במרכז זה באמצעות לייזר. היות ו'עתידים מדיקל סנטר' היה המרכז הראשון בו בוצעו ניתוחי קטרקט בלייזר, כ- 80% מרופאי העיניים מנתחי קטרקט בארץ, עברו את ההכשרה ב'עתידים מדיקל סנטר' ועד כה הוכשרו למעלה מ- 100 רופאים. כמו כן צוות חדר ניתוח של 'עתידים מדיקל סנטר' ערך הדרכות מרוכזות לרופאי העיניים בבתי החולים הציבוריים 'זיו' בצפת ו'הלל יפה' בחדרה.

 

  • ניתוחי קטרקט בשתי השיטות, מבוצעים בהרדמה מקומית באמצעות הזלפת טיפות עיניים מאלחשות.
  • ניתוחי קטרקט מבוצעים ב'עתידים מדיקל סנטר' למבוטחי כל קופות החולים 
  • ניתוחי קטרקט בלייזר הינם בכיסוי של חברות הביטוח הפרטיות וחלק מקופות החולים.