רפואת עיניים
פתיחת דרכי הדמעות

פתיחת דרכי הדמעות בתינוקות
הפרשת הדמעות, חיונית לשמירה על בריאות העיניים והן מתנקזות מהעיניים דרך דרכי הדמעות, אל האף. אצל תינוקות הנולדים עם חסימה בדרכי הדמעות, הדמעות לא יכולות להתנקז ולכן הן זולגות מהעין החוצה. כאשר הפעוט מתעורר, עפעפיו יהיו דבוקים מהפרשות שהצטברו מכיוון ששק הדמעות המלא, מהווה כר פורה לשגשוג של חיידקים ולדלקות עיניים.
ברב המקרים, רופא עיניים ילדים, יצליח לטפל בחסימה בדרכי הדמעות, באמצעות עיסוי ולחיצה באזור שק הדמעות ומסלול ניקוז הדמעות.  כאשר הבעיה איננה נפתרת, בדרך כלל עד גיל שנה, מבוצע ניתוח לפתיחת דרכי הדמעות.
במסגרת הניתוח, מחדירים בעדינות חוט מתכת דקיק דרך מסלול דרכי הדמעות ופותחים את החסימה. לאחר פתיחת החסימה, מבוצעת שטיפה של דרכי הדמעות על מנת לוודא שהן נפתחו כראוי.
הניתוח הינו קצר ומבוצע בהרדמה כללית.

 

פתיחת דרכי הדמעות במבוגרים
אצל מבוגרים, הסיבות לחסימה של דרכי הדמעות הן מגוונות, ביניהן: דלקת עיניים חריפה; היווצרות של אבן בשק הדמעות ושימוש מוגבר בטיפות להפחתת הלחץ התוך-עיני.
במקרים של חסימה מלאה, יסבול המטופל מדמעת ודלקות עיניים כרוניות. הטיפול במקרה כזה
הינו ניתוח מעקף לדרכי הדמעות הנקרא גם שחזור דרכי הדמעות (DCR), במסגרתו יוצרים מעקף לניקוז דרכי הדמעות אל האף. ליצירת המעקף, פותחים פתח זעיר בעצם האף ומבצעים פתיחה של החסימה בשק הדמעות.
הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית עם טשטוש.